Artykuł sponsorowany

Ile powinien kosztować ekogroszek?

Ile powinien kosztować ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Jego niska cena, wysoka wartość energetyczna i przyjazność dla środowiska sprawiają, że jest coraz częściej wybierany przez konsumentów. Warto zatem przyjrzeć się czynnikom wpływającym na cenę ekogroszku, aby wiedzieć, ile powinien kosztować i jakie są różnice między poszczególnymi rodzajami tego paliwa.

Rodzaj węgla i jakość ekogroszku

Jednym z głównych czynników wpływających na cenę ekogroszku jest rodzaj węgla, z którego jest on produkowany. Na rynku dostępne są głównie dwa rodzaje ekogroszku – kamienny i brunatny. Ten pierwszy charakteryzuje się wyższą wartością energetyczną oraz niższą zawartością wilgoci i popiołu, co przekłada się na lepsze parametry spalania i wyższą cenę. Ekogroszek brunatny ma niższą wartość energetyczną, ale jest tańszy. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na jakość ekogroszku – im lepsza, tym wyższa cena.

Pochodzenie surowca

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na cenę ekogroszku jest jego pochodzenie. Polski ekogroszek węgiel (Jejkowice) cieszy się dużym uznaniem na rynku, ze względu na wysoką jakość surowca. Importowany węgiel może być tańszy, ale warto pamiętać, że może różnić się jakością oraz parametrami spalania. Warto zatem zwrócić uwagę na pochodzenie ekogroszku i wybierać sprawdzonych producentów.

Sezonowość i popyt na rynku

Ceny ekogroszku mogą również różnić się w zależności od sezonu i aktualnego popytu na rynku. Zwykle najniższe ceny można zaobserwować w okresie letnim, kiedy to popyt na paliwo jest niższy. W sezonie grzewczym ceny ekogroszku mogą wzrosnąć, gdyż rośnie zapotrzebowanie na paliwo. Warto więc planować zakup ekogroszku z wyprzedzeniem, aby uniknąć wyższych cen w sezonie grzewczym.

Koszty transportu i ilość zamawianego paliwa

Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę ekogroszku są koszty transportu oraz ilość zamawianego paliwa. Większość dostawców oferuje niższe ceny przy większych zamówieniach, co wynika z oszczędności skali. Dlatego warto rozważyć zakup większej ilości ekogroszku na raz, aby skorzystać z atrakcyjniejszych cen. Ponadto, koszty transportu mogą różnić się w zależności od lokalizacji dostawy – im bliżej źródła produkcji, tym niższe koszty transportu, co może wpłynąć na ostateczną cenę ekogroszku.