Artykuł sponsorowany

Ile trzeba zapłacić za badanie okulistyczne?

Ile trzeba zapłacić za badanie okulistyczne?

Wizyta u okulisty to ważny element dbania o zdrowie naszych oczu. W Polsce ceny badań okulistycznych mogą się różnić w zależności od miejsca, rodzaju badania oraz lekarza. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są przeciętne ceny za badanie okulistyczne i na co zwrócić uwagę podczas wyboru specjalisty.

Ceny wizyt u okulisty w sektorze prywatnym

W przypadku prywatnych klinik okulistycznych, ceny badań okulistycznych mogą się różnić w zależności od renomy placówki oraz doświadczenia lekarza. Przeciętna cena za konsultację okulistyczną w Polsce wynosi od 100 do 200 złotych. W dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, ceny mogą być nieco wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Warto jednak pamiętać, że wyższa cena nie zawsze idzie w parze z lepszą jakością usług. Ważne jest, aby sprawdzić opinie o danym lekarzu oraz jego doświadczenie zawodowe przed umówieniem się na wizytę.

Badania diagnostyczne i ich koszt

Oprócz standardowej konsultacji okulistycznej pacjenci często muszą wykonać dodatkowe badania diagnostyczne. Koszt takich badań również może się różnić w zależności od rodzaju badania oraz placówki, w której jest ono realizowane. Przykładowo, badanie pola widzenia może kosztować od 50 do 100 złotych, badanie OCT (tomografia optyczna) od 150 do 300 złotych, a badanie ultrasonograficzne gałki ocznej od 100 do 200 złotych. Warto zwrócić uwagę na to, czy dana klinika oferuje pakiet badań okulistycznych w promocyjnej cenie, co może pozwolić zaoszczędzić na kosztach. Jeśli chodzi o sprawne badanie okulistyczne, Kraków to miasto, w którym skorzystamy z pomocy specjalistów takich jak Evita.

Wizyty u okulisty w ramach NFZ

W Polsce istnieje również możliwość skorzystania z usług okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Wizyty u okulisty są refundowane przez NFZ, jednak mogą występować długie kolejki do specjalistów. Ważne jest, aby posiadać skierowanie od lekarza rodzinnego na wizytę u okulisty, aby móc skorzystać z usług w ramach NFZ. W przypadku badań diagnostycznych niektóre z nich są także refundowane przez NFZ, jednak warto sprawdzić wcześniej, czy dana placówka oferuje taką możliwość.