Artykuł sponsorowany

Jak często należy usuwać kamień nazębny u stomatologa?

Jak często należy usuwać kamień nazębny u stomatologa?

Kamień nazębny to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Jego regularne usuwanie jest kluczowe dla zdrowia jamy ustnej, a także dla utrzymania świeżego oddechu i estetyki uśmiechu. Warto więc wiedzieć, jak często powinniśmy zgłaszać się do stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego oraz jakie są przyczyny jego powstawania.

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny powstaje na skutek mineralizacji płytki bakteryjnej, która gromadzi się na powierzchni zębów. Płytka bakteryjna to cienka warstwa bakterii, które osiadają na zębach w ciągu dnia. Jeśli nie jest ona regularnie usuwana poprzez szczotkowanie zębów i stosowanie nici dentystycznej, może ulec mineralizacji pod wpływem minerałów zawartych w ślinie, takich jak wapń i fosforany. Proces ten prowadzi do tworzenia się twardych złogów na powierzchni zębów, które nazywamy kamieniem nazębnym. Kamień ten może występować zarówno nad dziąsłami, jak i poniżej nich, co utrudnia jego samodzielne usunięcie.

Z jaką częstotliwością powinno się usuwać kamień nazębny?

Częstotliwość usuwania kamienia w Tychach zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz jego nawyków higienicznych. U niektórych osób kamień nazębny może gromadzić się szybciej, co wiąże się z większą ilością minerałów w ślinie lub obecnością innych czynników sprzyjających jego powstawaniu. W przypadku osób o wysokim ryzyku powstawania kamienia nazębnego, zaleca się wizytę u stomatologa co 3 do 6 miesięcy. Dla innych pacjentów, wystarczające może być usuwanie kamienia raz na rok.

Metody usuwania kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem wykonywanym przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Istnieją różne metody usuwania kamienia, wśród których najpopularniejsze są skaling oraz piaskowanie. Skaling polega na mechanicznym usunięciu złogów za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak ultradźwiękowy skaler. Piaskowanie natomiast to metoda, która polega na użyciu strumienia wodno-powietrzno-piaskowego do usunięcia kamienia oraz przebarwień na powierzchni zębów. Warto dodać, że obie metody są bezbolesne i nieinwazyjne, a ich efekty utrzymują się przez dłuższy czas, jeśli pacjent dba o odpowiednią higienę jamy ustnej.