Artykuł sponsorowany

Jak często wykonywać serwisy instalacji ppoż?

Jak często wykonywać serwisy instalacji ppoż?

Zabezpieczenie budynku przed pożarem to nie tylko obowiązek prawny, ale także troska o bezpieczeństwo jego mieszkańców oraz mienia. Właściciele nieruchomości zastanawiają się często, jak regularnie powinni przeprowadzać serwisowanie instalacji przeciwpożarowych (ppoż). W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, a także przybliżyć zagadnienia związane z konserwacją i kontrolą systemów ppoż.

Jakie czynniki wpływają na częstotliwość serwisowania instalacji ppoż?

Częstotliwość przeglądów i konserwacji instalacji ppoż zależy od kilku czynników. Po pierwsze, od rodzaju systemu – różne urządzenia wymagają innych interwałów kontroli. Po drugie, od warunków eksploatacji – w obiektach o zwiększonym ryzyku pożarowym, takich jak hale produkcyjne czy magazyny, serwisowanie powinno być wykonywane częściej niż w budynkach mieszkalnych. Po trzecie, od przepisów prawa – obowiązujące w Polsce normy określają minimalne wymagania dotyczące konserwacji systemów ppoż. Po czwarte, od zaleceń producenta – warto sprawdzić, jakie są rekomendacje dotyczące serwisowania konkretnego urządzenia.

W Polsce obowiązują konkretne przepisy dotyczące konserwacji i kontroli systemów przeciwpożarowych. W przypadku instalacji ppoż w Katowicach, jak i w innych miastach, należy stosować się do Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719). Zgodnie z tym aktem prawnym, właściciel obiektu jest zobowiązany do regularnego przeglądu i konserwacji instalacji ppoż. Częstotliwość tych czynności zależy od rodzaju urządzenia – niektóre systemy wymagają kontroli co miesiąc, inne co kwartał, a jeszcze inne co rok.

Jakie są zalecenia producentów dotyczące serwisowania instalacji ppoż?

Producent urządzeń ppoż zazwyczaj podaje konkretne zalecenia dotyczące konserwacji i przeglądów technicznych swoich produktów. Warto więc zapoznać się z instrukcją obsługi danego systemu oraz śledzić informacje udostępniane przez producenta na swojej stronie internetowej. W przypadku wątpliwości co do częstotliwości serwisowania, warto skonsultować się z autoryzowanym serwisem technicznym lub bezpośrednio z producentem urządzenia. Pamiętajmy, że regularne przeglądy i konserwacja instalacji ppoż to nie tylko obowiązek prawny, ale także gwarancja ich prawidłowego funkcjonowania oraz dłuższej żywotności systemu.