Artykuł sponsorowany

Jak odświeżyć wygląd elewacji?

Jak odświeżyć wygląd elewacji?

Elewacja jest wizytówką każdego domu, dlatego warto zadbać o jej estetykę i trwałość. Czas, warunki atmosferyczne oraz zanieczyszczenia powodują, że z biegiem lat elewacja traci swój pierwotny wygląd. Istnieje jednak wiele sposobów na odświeżenie elewacji, które pozwolą na przywrócenie jej dawnej świetności. W artykule przedstawiamy cztery metody, które pomogą Ci w tym zadaniu.

Jakie materiały wybrać do renowacji elewacji?

Wybór odpowiednich materiałów jest kluczowy dla uzyskania satysfakcjonującego efektu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb elewacyjnych, tynków, a także okładzin ściennych. Warto zwrócić uwagę na farby silikonowe, akrylowe czy mineralne, które charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz długotrwałością. Farba elewacyjna strukturalna to kolejna opcja – dzięki swojej specjalnej konsystencji pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Tynki natomiast mogą być zarówno tradycyjne, jak i akrylowe czy silikonowe, a także mozaikowe.

Dobór kolorów ma ogromne znaczenie dla ostatecznego wyglądu elewacji. Warto zastanowić się nad tym, czy chcemy zachować pierwotną kolorystykę, czy może zdecydować się na zupełnie nowy kolor. Przy wyborze warto uwzględnić charakter budynku, jego otoczenie oraz obowiązujące trendy. W przypadku domów jednorodzinnych popularne są kolory ziemi, takie jak beże, brązy czy szarości. W przypadku budynków wielorodzinnych warto postawić na bardziej stonowane barwy, które będą harmonizować z resztą zabudowy.

Jak przygotować powierzchnię przed renowacją?

Przed przystąpieniem do prac renowacyjnych należy dokładnie oczyścić elewację z zabrudzeń, glonów i porostów. Można to zrobić za pomocą myjki ciśnieniowej lub specjalistycznych preparatów czyszczących. Następnie warto sprawdzić stan tynku i usunąć ewentualne ubytki oraz naprawić pęknięcia. W przypadku farb elewacyjnych konieczne może być również usunięcie starej warstwy farby. Ważne jest również, aby przed przystąpieniem do prac zabezpieczyć okna, drzwi oraz roślinność przed zabrudzeniem.