Artykuł sponsorowany

Jak wybrać zdrowe dla człowieka barwniki spożywcze?

Jak wybrać zdrowe dla człowieka barwniki spożywcze?

Barwniki spożywcze są powszechnie stosowane w przemyśle spożywczym, aby nadać produktom atrakcyjny wygląd. Jednak nie wszystkie z nich są zdrowe dla człowieka, a niektóre mogą nawet powodować alergie czy inne problemy zdrowotne. Warto zatem wiedzieć, jakie barwniki warto wybierać, aby dbać o swoje zdrowie i unikać szkodliwych składników.

Naturalne barwniki spożywcze – bezpieczny wybór

Najbezpieczniejszym wyborem są naturalne barwniki spożywcze, które pochodzą z roślin, owoców czy warzyw. Nie tylko nadają żywności atrakcyjny kolor, ale także mogą dostarczać cennych składników odżywczych. Przykładami takich barwników są kurkuma, która nadaje potrawom żółty kolor i posiada właściwości przeciwzapalne, czy antocyjany obecne w jagodach i czerwonym winogronie, które mają działanie przeciwutleniające. Inne popularne naturalne barwniki to chlorofil (zielony), betanina (czerwony) czy karotenoidy (pomarańczowy).

Unikaj sztucznych barwników

Sztuczne barwniki spożywcze są syntetycznymi substancjami chemicznymi, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Niektóre z nich, takie jak tartrazyna (E102) czy czerwień koszenilowa (E124), mogą powodować alergie, wysypki czy problemy z koncentracją u dzieci. Warto więc unikać produktów zawierających tego typu barwniki, zwłaszcza jeśli jesteśmy uczuleni na konkretne substancje. Przykładami sztucznych barwników, które warto omijać, są amarant (E123), erytrozyna (E127) czy żółcień chinolinowa (E104).

Czytaj etykiety i wybieraj świadomie

Aby uniknąć szkodliwych barwników spożywczych, warto zwracać uwagę na etykiety produktów. Producenci są zobowiązani do informowania konsumentów o obecności barwników w żywności, dlatego warto sprawdzić skład przed zakupem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany barwnik jest zdrowy, warto poszukać informacji na jego temat w internecie czy poradach dietetyków. Pamiętajmy także, że zdrowa dieta to taka, która opiera się na naturalnych składnikach – im mniej przetworzonej żywności spożywamy, tym lepiej dla naszego zdrowia.