Artykuł sponsorowany

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na pozyskiwanie energii ze słońca. W ostatnich latach zyskują one na popularności, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Warto zatem przyjrzeć się bliżej ich budowie oraz zasady działania. W niniejszym artykule odpowiemy na cztery kluczowe pytania dotyczące paneli fotowoltaicznych.

Jakie są podstawowe elementy paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne składają się z kilku podstawowych elementów, które współpracują ze sobą w celu przekształcenia energii słonecznej w energię elektryczną. Pierwszym z nich są ogniwa fotowoltaiczne, które stanowią serce panelu. Ogniwa te wykonane są z materiałów półprzewodnikowych, takich jak krzem czy arsenek galu. Drugim kluczowym elementem jest szkło hartowane, które chroni ogniwa przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem warunków atmosferycznych. Panele wyposażone są również w ramę aluminiową, która zapewnia odpowiednią sztywność konstrukcji oraz ułatwia montaż na dachu czy innym podłożu.

Fotowoltaika w Jedlińsku oraz innych miejscowościach opiera się na zjawisku znanym jako efekt fotowoltaiczny. Polega on na przekształcaniu energii słonecznej w energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. W ogniwach tych zachodzi proces absorpcji fotonów, czyli cząstek światła, które uderzają w materiał półprzewodnikowy. W wyniku tego procesu powstają pary nośników ładunku – elektronów i dziur, które pod wpływem pola elektrycznego generują prąd elektryczny. Ostatecznie energia ta jest przekazywana do inwertera, który zamienia prąd stały na prąd zmienny, dopasowując go do potrzeb domowych urządzeń elektrycznych.

Czy istnieją różne rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Tak, na rynku dostępne są różne rodzaje paneli fotowoltaicznych, które różnią się między sobą pod względem wydajności oraz kosztów produkcji. Najpopularniejszym typem są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się najwyższą sprawnością oraz długą żywotnością. Wykonane są one z jednorodnych kryształów krzemu, co sprawia, że mają jednolity, ciemny kolor. Drugim typem są panele polikrystaliczne, które składają się z wielu drobnych kryształów krzemu. Są one nieco mniej wydajne od paneli monokrystalicznych, ale za to tańsze w produkcji.