Artykuł sponsorowany

Czym zajmuje się kardiolog?

Czym zajmuje się kardiolog?

Kardiologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń układu krążenia, zwłaszcza serca. Kardiologowie odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia serca, a ich praca ma ogromne znaczenie dla jakości życia pacjentów. W Polsce, jak i na całym świecie, choroby układu krążenia są jednym z głównych powodów zgonów. Dlatego warto wiedzieć, jakie usługi oferuje kardiolog i jak może pomóc w utrzymaniu zdrowia serca.

Profilaktyka schorzeń układu krążenia

Pierwszym z zadań kardiologa w Katowicach jest profilaktyka schorzeń układu krążenia. Specjalista ten udziela porad dotyczących zdrowego stylu życia, który może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca. Należy do nich m.in. prawidłowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz kontrolowanie masy ciała i ciśnienia krwi. Kardiolog może również zlecić badania diagnostyczne, takie jak badanie cholesterolu czy EKG, aby ocenić stan zdrowia układu krążenia pacjenta.

Diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej

Choroba wieńcowa to jedna z najczęstszych chorób serca, polegająca na zwężeniu tętnic wieńcowych, które zaopatrują serce w krew. Kardiolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem tej choroby, stosując różne metody diagnostyczne, takie jak EKG, echokardiografia czy koronarografia. W leczeniu choroby wieńcowej stosuje się zarówno farmakoterapię (leki rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwpłytkowe), jak i zabiegi inwazyjne, np. angioplastykę.

Diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to kolejny problem zdrowotny, z którym borykają się liczni Polacy. Kardiolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem tej choroby, która może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Diagnoza nadciśnienia opiera się na pomiarze ciśnienia krwi oraz ocenie stanu zdrowia pacjenta. Leczenie nadciśnienia obejmuje farmakoterapię (leki obniżające ciśnienie) oraz zmiany stylu życia (dieta, aktywność fizyczna).

Leczenie zaburzeń rytmu serca i kwalifikacja do implantacji kardiostymulatora

Zaburzenia rytmu serca, takie jak arytmie czy migotanie przedsionków, są kolejnym obszarem, w którym specjalizuje się kardiolog. Diagnoza tego rodzaju schorzeń opiera się na badaniach EKG oraz Holterze EKG. W leczeniu zaburzeń rytmu serca stosuje się farmakoterapię (leki wpływające na pracę serca) oraz zabiegi elektroterapii (kardio-wersja). W przypadku pacjentów z ciężkimi zaburzeniami rytmu serca kardiolog może ocenić potrzebę implantacji kardiostymulatora – urządzenia regulującego pracę serca.