Artykuł sponsorowany

Pompy do kanalizacji - jak działają?

Pompy do kanalizacji - jak działają?

Pompy do kanalizacji to niezbędne urządzenia, które pozwalają na efektywne i higieniczne usuwanie ścieków z naszych domów i budynków. Choć na co dzień nie zwracamy na nie większej uwagi, to jednak odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu czystości i zdrowia w naszym otoczeniu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działają pompy do kanalizacji, jakie są ich rodzaje oraz jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia.

Rodzaje pomp do kanalizacji

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp do kanalizacji, które można podzielić na trzy główne kategorie. Pierwszą z nich są pompy zatapialne, które instaluje się bezpośrednio w studzience kanalizacyjnej lub zbiorniku ścieków. Dzięki temu mogą one pracować nawet pod wodą, co pozwala na skuteczne przepompowywanie ścieków. Drugim rodzajem są pompy powierzchniowe, które umieszcza się na zewnątrz studzienki czy zbiornika. Wymagają one odpowiedniego rurociągu ssącego, który pozwoli na pobieranie ścieków i przepompowywanie ich do miejsca docelowego. Ostatnią kategorią są pompy do szamba, które dedykowane są do przepompowywania ścieków z szamb czy zbiorników bezodpływowych.

Zasada działania pomp do kanalizacji

Pompy do kanalizacji działają na zasadzie przepompowywania ścieków za pomocą wirnika, który porusza się wewnątrz obudowy pompy. Wirnik jest napędzany przez silnik elektryczny, który zamienia energię elektryczną na energię mechaniczną. Gdy wirnik zaczyna się obracać, tworzy on podciśnienie, które zasysa ścieki do wnętrza pompy. Następnie ścieki są przepompowywane przez rurociąg tłoczny do miejsca docelowego, takiego jak sieć kanalizacyjna czy oczyszczalnia ścieków.

Dobór odpowiedniej pompy do kanalizacji

Wybór odpowiedniej pompy do kanalizacji zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj ścieków, które mają być przepompowywane, głębokość studzienki czy zbiornika oraz wymagana wydajność urządzenia. Przy wyborze pompy warto zwrócić uwagę na jej materiał wykonania - najlepiej wybrać modele wykonane ze stali nierdzewnej lub żeliwa, które są odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Ważne jest również sprawdzenie klasa szczelności pompy (oznaczana jako IP), która określa jej odporność na wodę i kurz. Im wyższa klasa szczelności, tym lepiej urządzenie będzie chronione przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć czy zanieczyszczenia.