Artykuł sponsorowany

USG piersi - dlaczego jest ważne i kiedy warto je wykonać?

USG piersi - dlaczego jest ważne i kiedy warto je wykonać?

Badanie USG piersi to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala na wczesne wykrycie zmian w tkance gruczołu sutkowego. Jest to szczególnie istotne w przypadku kobiet, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Warto zatem poznać przesłanki do wykonania tego badania oraz dowiedzieć się, dlaczego jest ono tak istotne dla zdrowia kobiet.

Wskazania do wykonania USG piersi

Badanie USG piersi zalecane jest przede wszystkim kobietom, które mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Do głównych czynników ryzyka należą m.in. obciążenia genetyczne, wcześniejsze przypadki raka w rodzinie, wiek powyżej 40 lat oraz pierwsza ciąża po 30 roku życia. Ponadto, USG piersi może być również zalecone przez lekarza w przypadku wystąpienia objawów takich jak ból, obrzęk czy zmiany skórne w obrębie piersi.

USG piersi jako uzupełnienie mammografii

Mammografia to podstawowe badanie wykorzystywane w profilaktyce raka piersi. Jednakże, ze względu na ograniczenia tej metody, takie jak niewielka czułość w przypadku młodych kobiet z gęstą tkanką gruczołu sutkowego, coraz częściej zaleca się wykonanie USG piersi jako uzupełnienie mammografii. Badanie ultrasonograficzne np. u ginekologa w Lidzbarku pozwala na dokładniejszą ocenę struktury piersi oraz wykrycie zmian, które mogłyby zostać przeoczone podczas mammografii.

Bezpieczeństwo i komfort badania

USG piersi to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie powodują żadnych szkodliwych skutków dla organizmu. W przeciwieństwie do mammografii, podczas USG piersi nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, co sprawia, że badanie jest odpowiednie również dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Ponadto, USG piersi jest szybsze i mniej stresujące dla pacjentki niż mammografia.

Podsumowując, USG piersi to ważne badanie diagnostyczne, które pozwala na wczesne wykrycie zmian w tkance gruczołu sutkowego. Jest ono szczególnie istotne dla kobiet z grupy podwyższonego ryzyka oraz jako uzupełnienie mammografii. Dzięki swoim zaletom, takim jak bezpieczeństwo i komfort badania, USG piersi powinno być regularnie wykonywane przez kobiety w celu monitorowania swojego zdrowia piersi.